Odpowiedź na to pytanie wymaga rozpatrzenia kilku zmiennych. Zależna jest przede wszystkim od miejsca montażu pompy ciepła, czy są to ciepłe okolice Wrocławia i Legnicy czy surowy klimat Jeleniogórskich kotlin. Wróćmy do przykładu kosztów eksploatacji rocznej systemu grzewczego. Pompa korzystająca z energii gruntu kosztuje rocznie ok 2400zł, natomiast ta pozyskująca ciepło z powietrza 3500zł rocznie. Różnica wynosi więc 45%. Pompy powietrze/woda zazwyczaj są o około 10% droższe w zakupie od pomp solanka/woda.
Po stronie inwestycji w dolne źródło powietrze mamy za darmo. Wymiennik solankowy będzie trochę kosztować. Dla rozpatrywanego przykładu (pompa solankowa 8kW) będzie to koszt w przypadku odwiertów około 15 tys zł, a dla kolektora poziomego ok 10 tys zł. Podsumowując należy powiedzieć, że bezsprzecznie pompa gruntowa będzie tańsza w eksploatacji, jednak inwestycja w dolne źródło zwróci się dopiero po 10-15 latach w zależności od jego typu. Decyzja o opłacalności tego przedsięwzięcia pozostaje po stronie inwestora.
Jako informacje uzupełniające należy dodać, że dolne źródło w postaci gruntu można dodatkowo wykorzystać w funkcji chłodzenia budynku, oraz to że pompy gruntowe mają zdecydowanie dłuższą żywotność i mniej podzespołów mechanicznych.